DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22271630,28%
İstanbul
20°

AZ BULUTLU

03:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

HESAPLAMA GÜCÜ ÇOK YÜKSEK KUANTUM   BİLGİSAYARLAR DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK

HESAPLAMA GÜCÜ ÇOK YÜKSEK KUANTUM BİLGİSAYARLAR DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK

Sabancı Üniversitesi’nin kamu ve özel sektör yöneticilerini bilim ve teknoloji ile buluşturmak üzere düzenlediği “Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” Webinar Serisi’nin üçüncüsü “Kuantum Teknolojileri ve Kuantum Sonrası Dünya” başlığı altında gerçekleşti.

ABONE OL
Nisan 7, 2022 12:08
HESAPLAMA GÜCÜ ÇOK YÜKSEK KUANTUM   BİLGİSAYARLAR DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin yüksek öğretimi odağına alan, topluma fayda sağlayan, öncü ve lider uluslararası araştırma üniversitesi Sabancı Üniversitesi’nin, bilim ve teknoloji alanındaki bilgi ve deneyimlerini kamu ve iş dünyası ile paylaşmak üzere gerçekleştirdiği webinar serisinin üçüncüsü yapıldı. 

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Erkay Savaş ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Durmuş Ali Demir, Zafer Gedik “Kuantum Teknolojileri ve Kuantum Sonrası Dünya” konusundaki görüşlerini ve öngörülerini aktardı.

Kuantum mekaniğinin temellerinin tekrar gözden geçirilmesine yol açan teknolojik gelişmelerin ve olası sonuçların tartışıldığı webinarda, güneşin ışımasından nükleer reaktörlerin çalışmasına, DNA’daki mutasyonlardan koku almaya, bilgisayar hafızalarından taramalı tünelleme mikroskobuna kadar şaşırtıcı kuantum olayları ve heyecan verici yeni uygulama alanları ele alındı.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Erkay Savaş, “Üniversite olarak geçen yıl başladığımız Teknolojinin Gücüyle Geleceğe webinar serisinde Sabancı Üniversitesi akademisyenleri olarak, bilimsel çalışma alanlarımızda meydana gelen yeni gelişmeleri, bulguları ve öne çıkan popüler konuları toplumun her kesimiyle paylaşacağımız bir ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Bu yolla üniversitemizin önemli yetkinlik alanlarını, katılımcılara aktarıyoruz” dedi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Zafer Gedik, gelecekte hesaplama gücü çok yüksek kuantum bilgisayarlarının dünyayı değiştireceğini söyledi. Türkiye’de de süperiletken sistemler, kuantum optiği ve haberleşme uygulamaları konularında ilerlenebileceğini belirten Zafer Gedik, Sabancı Üniversitesi bünyesinde bu konuda çalışmalar yapan araştırmacılar olduğunu ifade etti.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Durmuş Ali Demir, kuantum fiziğinin başlangıç dönemini ve getirdiği teknolojik yenilikleri aktardı. Kuantum tünelleme etkisini merkeze alan Demir, tünelleme etkisi yoluyla çalışan D-Wave kuantum bilgisayarları ve DNA’nın mutasyon geçirmesini ele aldı,   tünelleme esnasında oluşan gecikme zamanının belirleyici rolünü vurgulayıp Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin yaptıkları araştırmalardan söz etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.