DOLAR 32,3394 0.03%
EURO 35,0318 0.14%
ALTIN 2.408,03-0,28
BITCOIN 22042041,10%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Huawei Dönüşümlü CEO’su Guo Ping:   Rekabet gücünü artırmak için  teknolojik paradigmayı üç alanda yeniden şekillendirmeliyiz
  • Günün Manşeti
  • Gündem
  • Huawei Dönüşümlü CEO’su Guo Ping: Rekabet gücünü artırmak için teknolojik paradigmayı üç alanda yeniden şekillendirmeliyiz

Huawei Dönüşümlü CEO’su Guo Ping: Rekabet gücünü artırmak için teknolojik paradigmayı üç alanda yeniden şekillendirmeliyiz

ABONE OL
Mart 2, 2022 10:27
Huawei Dönüşümlü CEO’su Guo Ping:   Rekabet gücünü artırmak için  teknolojik paradigmayı üç alanda yeniden şekillendirmeliyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Guo Ping, “İleriye Bakarken Geleceği Aydınlatmak” başlıklı konuşmasında hem zorluk hem de fırsat olarak değerlendirilebilecek iki alana vurgu yaptı; dijitalleşme ve karbon salınımı.

 

Mevcut teori ve mimariler dijitalleşme taleplerini karşılamakta yetersiz kalıyor

 

Güncel analizler ve tahminler, 2022 yılında küresel gayri safi yurtiçi hasılanın %50’sinden fazlasının dijitalleşeceğini gösteriyor. Küresel dijital ekonomi geliştikçe, dijital ürün ve hizmetlere olan talep de beklentilerin üzerinde bir artış gösterdi. Guo Ping, Shannon teoremi ve von Neumann mimarisinin ciddi anlamda darboğaza girmesiyle, endüstrinin dijital sürdürülebilirliğe ulaşmak ve teknolojik paradigmayı yeniden şekillendirmek için yeni teoriler ve mimariler keşfetmesi gerekliliği doğurduğunu söyledi.

 

Karbon salınımındaki azalma, dijital ekonominin uzun vadedeki canlılığına etki edecektir

 

Guo Ping, karbon salınımı konusunda; “Bağlantı yoğunluğu ve bilgi işlem teknolojileri, dijital ekonominin gücünü belirler. Diğer yandan uzun vadeli canlılığı da korumak gerekir. Bu yüzden karbon salınımının azaltılmasını yeni bir boyutta ele almamız gerekiyor” dedi.

 

“Huawei, ‘Daha Fazla BİT, Daha Az WATT’ stratejisine bağlı olarak hareket ediyor. Şirket, temel dijital yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra; teoriler, materyaller ve algoritmalar gibi alanlarda atılımlar yaparak, ürünlerini enerji anlamında 2,7 kat daha verimli hale getirme taahhüdünde bulunuyor. Bu gibi çalışmalarla BT endüstrisi, diğer endüstrilerin de karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olabilir. Bu azalma bir anlamda BT endüstrisinin ürettiği karbon ayak izinden 10 kat daha büyük bir oranda olacaktır.

 

Huawei, teknolojik paradigmayı yeniden şekillendirmek için stratejik yatırımlarını artırıyor

 

Guo Ping, Huawei’in temel teknolojilere yönelik stratejik yatırımlarını önemli ölçüde artırdığını ve teknolojik paradigmayı üç alanda yeniden şekillendirmek için iş ortaklarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi. “Bu alandaki çalışmalar, temel teoriler, mimariler ve yazılımlardan oluşuyor. Bu yatırım hem şirketin hem de BT endüstrisinin gelişimine ve rekabet gücüne kademeli olarak yansıyacaktır.”

 

“Bu yatırımlar aynı zamanda, şirketin Shannon Limiti’ne yaklaşmasını ve zaman içinde aşmasını amaçlıyor. Huawei, yeni nesil MIMO ve kablosuz yapay zeka gibi yeni teorileri ve teknolojileri keşfederek, ürettiği teknolojiyi Shannon’s Limiti’ne daha fazla yaklaştırıyor. Huawei’in anlamsal iletişim gibi yeni teoriler üzerine yaptığı araştırmaların da sektöre yeni temel teoriler hakkında rehberlik etmesi hedefleniyor. Huawei ayrıca heyecan verici yeni mimariler de geliştiriyor. Huawei şu anda fotonik ve elektronik teknolojileri entegre ediyor ve bu alandaki engelleri ortadan kaldırmak üzere, eşler arası mimariler tasarlıyor.”

 

Huawei, yazılım alanında ise yapay zekanın büyük ölçüde artırdığı bilgi işlem kapasitesi talebini karşılamak için, yapay zeka merkezli, tam yığın yazılım ve yeni bir yazılım ekosistemi inşa ediyor.

 

Guo Ping konulmasının sonunda; “Huawei, küreselleşme stratejisini standartlar, yetenek ve tedarik zinciri ekseninde sürdürecektir. Huawei, başarıya giden yolda tüm müşterine ve iş ortaklarına yardımcı olmaya devam edecektir” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.